הסוף לממולאים מעייפים!

איך ללמוד מהבית ובחינם (או כמעט בחינם)

אחד הדברים שאנו רואים לאחרונה – הוא עד כמה הלימודים במסגרות פורמליות מפסיקים להיות האפשרות היחידה להתקדם בחיים. כמובן שיש לא מעט תחומים שדורשים את המסגרת הלימודית הפורמלית: רפואה, הנדסה, הוראה ועוד. אך יש לא מעט תחומי עיסוק שלומדים במסגרת קורסים יקרים, למרות שבפועל ניתן ליישם את הידע הזה באופן עצמאי וללמוד תוך כדי עשייה.

שוק העבודה המשתנה וכיצד מוצאים בו את מקומנו

הטכנולוגיות המתפתחות עתידות לגרום לכך שתוך כ-30 שנה מעל ל-50% מהמקצועות הקיימים יאבדו רלוונטיות או ישתנו לחלוטין. השינויים המהירים מביאים לכך שלימודים רבים בתחום לא מספיקים להתעדכן למציאות החדשה, מה שדורש השלמת פערים ללא הרף. מה שאומר שחשוב למצוא מקצועות שעונים על שתי דרישות בסיסיות:
1. שיהיה לה ביקוש בעולם הטכנולוגי לקראתו אנו הולכים.
2. שהיא תעניין אתכם מספיק על מנת לעסוק ולהתמקצע בה ללה הרף.
פרט מעניין נוסף לגבי עתיד התעסוקה הוא שכבר לא חייבים לעסוק במקצוע אחד כל החיים – למעשה, בשל השינויים המהירים בתעשיות השונות והעלייה המתמדת בתוחלת החיים, הצפי הוא שכל אדם יחליף שלושה קריירות בחייו. לכן כדאי תמיד לבחון את האפשרויות השונות העומדות בפנינו.

השלבים החשובים ביצירת שגרת הלמידה העצמאית בבית

העולם הטכנולוגי מציע לנו שתי אפשרויות סותרות: מצד אחד, כל המידע נגיש ביותר. אך באותה המידה גם כל הסחות הדעת. אפשר ללכת ללמוד באינטרנט, או לבזבז את רוב הזמן על גלישה בפייסבוק. לכן, השלב הראשון בלימודים עצמאיים בבית (בחינם או בתשלום) הוא יצירת שגרה נטולת הסחות דעת לפחות לשעות שבמהלכן לומדים. זה כולל הנחת הטלפון בחדר אחר, ביטוח התראות לא חיוניות, הצבת מגבלות על גלישה באתרים לא חשובים באינטרנט, ובמידת הצורך ואם יש אפשרות – הורדת תכני לימודים לכונן הקשיח וכיבוי האינטרנט כלל.
שלב ביניים שיכול להיות רלוונטי לרבים מאיתנו – הוא שיפור רמת האנגלית. באופן טבעי, ניתן למצוא הרבה יותר תכנים נגישים ומעודכנים בשפה זו. בנוסף, לימודי שפות משפרות את הקוגניציה ועוזרות לשמור על מוח חד וצלול לשנים רבות, וזה בהחלט מה שדרוש לכל מי שרוצה לעלות ולהצליח בעולם הבינה המלאכותית והאינטרנט של הדברים.

מקורות לימודיים חינמיים – כך תלמדו תחומים רצויים ללא עלויות

יש מספר מקורות יעילים ללימודים הקשורים לתחום העיסוק שלכם, או לחילופין – כדי להתנסות בתחומים חדשים או להעשיר את הידע הכללי.

קורסים חינמיים באתר קמפוס – מגוון רחב של קורסים, חלקם אפילו נותנים נקודות זכות למי שלומד בימים אלה.

יישום כל הכלים של גוגל – החברה ששולטת פחות או יותר בעולם האינטרנט כיום רוצה שתהיו נאורים בה! לכן, יש לה גם מערך לימודים המאפשרים ללמוד את כל הפלטפורמות הרלוונטיות ואף לקבל הסמכות. זה בטוח לא יפריע בקורות חיים שלכם.

קורסים של לשכת התעסוקה – קראתם נכון! אפילו המדינה רוצה שתלמדו. לשכת התעסוקה נתנה גישה לקורסי העשרה בתקופת הקורונה, וניתן לעבור אותם גם היום.
לומדים בוויקיפדיה – למי שמעדיף ללמוד באופן טקסטואלי, אפשר להעשיר את המידע שלכם בכל נושא אפשרי במסגרת האתר הלימודי של וויקיפדיה. ניתן ללמוד כאן מדעים, מתמטיקה, רפואה, מקצועות הומניים, אמנויות ועוד.

UDEMY – אתר שבו כל אדם יכול ליצור קורס. ניתן למצוא בו קורסים במגוון נושאים ובמחירים משתנים, ולעתים קרובות בהנחות משמעותיות. כל מה שצריך הוא למצוא את הקורס המתאים לנושא הקרוב ללבכם עם המרצה המתאים ולהתחיל להתקדם. בסופו של כל קורס מתקבלת תעודה של האתר, שאמנם היא לא של האוניברסיטה, אך היא מעידה על המאמץ שעשיתם!

בשורה התחתונה – כדאי לכולנו להתחיל לשנות גישה בכל הקשור ללימודים ולהשלים עם המציאות החדשה, שבמסגרתה אנחנו צריכים ללמוד ללמוד בעצמנו ולהקדים לעשות את זה לפני שתחומי הפעילות והידע שלנו יתיישנו ויהפכו ללא רלוונטיים לעולם של היום.