הסוף לממולאים מעייפים!

גידול ירקות ועציצים בבית 

העולם המודרני נעשה לפעמים מהיר ותובעני מדיי בשביל כולנו. יש כמה וכמה דרכים להתמודד עם זה, אך היעילה ביותר היא כנראה החזרה לטבע. וגם למי שאין אפשרות לפרוש אל ההרים, ולמי שאין שטח פרטי לשתול בו ארוגות ירק ותבלינים יכול תמיד למצוא פינה קטנה בבית כדי לגדל בה פרחים, עציצים או אפילו ירקות. אפילו מרפסת תספיק! ואם יש ילדים, אפשר לערב גם אותם ולפתוח בפניהם את העולם הנפלא של עבודה באדמה.

במדריך זה אנחנו נביא לכם מגוון מעניין של צמחים שונים שישפרו את האווירה בבית ויעניקו הרבה יותר אוויר לנשימה, בין אם מדובר בבית רחב ידיים, או דירה צנועה.

היום, כשרבים מאיתנו נאלצים להישאר בבית הרבה יותר זמן משהיינו רוצים, המקור הנוסף לחמצן ולהתאחדות עם הטבע עשוי לתרום רבות לבריאותכם הנפשית והפיזית כאחד. ידוע שהטיפול בצמחים משפר את מצב הרוח, תורם לתחושת הביטחון ואפילו מפחית את הסיכוי לחלות במחלות גיל דגנרטיביות כגון אלצהיימר, כך שלחיבור לאדמה יש המון יתרונות בריאותיים.

כדי שהצמחים יטפלו בכם – יש לטפל בהם

טיפ ראשון וחשוב ביותר שאנו רוצים לחלוק אתכם הוא לא לשכוח שהצמחים הם יצורים חיים לכל דבר, וגם הם מגיבים היטב לתשומת לב ואפילו למילים טובות!
כך שהם אפילו יערכו לכם חברה במידה מסוימת, והמתבודדים המופנמים שבינינו יוכלו ליהנות מחברה טובה ולא תובענית ברמת התקשורת.

בחירת המקום המיטבי עבור החברים העתידיים שלכם

השלב הראשון והחשוב בהקמת פינת ירק בבית – היא מציאת המקום המיטבי עבורה. זה נכון עבור עציצים, פרחים וצמחים על כל סוגיהם. לפני שמתחילים לגדל את החברים הירוקים שלנו, חשוב להבין מה הצרכים של כל סוג ושל כל מין, על מנת להתאים את המקום לטיפוחם. שימו לב להיקף השמש שצריך כל צמח והתאימו לו את המקום המיטבי. הקפידו גם להשקות במידה הנכונה על מנת לאפשר צמיחה מיטבית.

מוכנים להכיר את העציצים שיעשירו את חייכם? נצא לדרך!

צמחים ועציצים שנעים וקל לגדל בבית

אמנון ותמר

זהו פרח עמיד ביותר ששורד בתנאים הקשים ביותר. הזנים שנמכרים בארץ זקוקים לכמה שעות של שמש ביום ומעט מים יחסית – בדקו מפעם לפעם את האדמה, ואם היא יבשה, השקו את העציץ שלכם.

עגבניות


הירק המושלם לישראל – הוא לא סובל קור וזקוק לחום, אך ללא לחות. לכן כדאי לשתול צמח זה בחודש מרץ ולמצוא לו פינה יבשה, אך מוארת בבית או בגינה. מומלץ לשתול שתיל ולא זרע. מומלץ להעשיר את הקרקע בקומפוסט ולשתול במיכל של לפחות 15 ליטרים על מנת שהצמח יוכל לנטוע שורשים רבים וכך להעניק לכם ירק טרי בכל עונה.

בזיליקום

התבלין שהולך מעולה עם עגבניות בתור רוטב לפסטה יתאים מאוד גם לגינה הביתית שלכם. מעבר ליתרונותיו הבריאותיים, צמח הבזיליקום ידוע גם בתור דוחה חרקים, כך שהוא עשוי להגן על שאר הצמחים מפני מתקפות. לבזיליקום דרוש אור שמש רב, לכן יש להתאים מקום מתאים ולשתול אותם בסוף החורף. יש להשקות את העציץ בכל עת שהאדמה נהיית יבשה וליהנות מירק מושלם בכל ימות השנה.

פותוס זהוב


זהו הצמח המיטבי לגידול בבית, וכנראה האהוב ביותר על כל חובבי הירוק. זהו צמח מטפס שיכול לאט לאט להשתלט על שטח גדול ולהעניק הרבה חמצן לבית שלכם. הוא מסתפק ביחסית מעט שמש ולכן מתאים גם לבתים שאין בהם תנאים מיטביים לגידול צמחים.

צנוניות

ירק נוסף לא גחמני במיוחד שניתן לגדל במרפסת שלכם. כל מה שדרוש לשם כך זה למצוא את הזמן והמקום הנכון. אם מגדלים את הצנונית בארוגה בחלון, ניתן לעשות זאת כל השנה, אך במרפסת אפשר רק בחודשי האביב והקיץ. יש להשקות את הצנוניות מדי מספר ימים, כדי שהאדמה לא תתייבש ולדאוג לקרקע רופפת ולא הדוקה. יש להקפיד שהטמפרטורה תהיה יחסית נמוכה – לא מעל ל-18 מעלות.

כאמור, על מנת להצליח לגדל עציצים, יש להכיר את הצמח על כל דרישותיו ולדאוג להעניק את כל התנאים המיטביים לצמיחתו. באמצעות עבודת הכנה קפדנית יחסית ויצירת שגרת השקיה קבועה תוכלו ליהנות מיופי של פרחים, ירקות אורגניים משלכם ותבלינים לארוחות הצהריים, ומעבר לכך – ירוק בעיניים ואווירה נעימה.