הסוף לממולאים מעייפים!

הטרנדים שמשנים את המבנה המשפחתי העולמי

הרבה דברים משתנים בשנים האחרונות, כולל נכסי צאן ברזל ואמונות שמלוות את האנושות מזה זמן רב, יש שיגידו מהשחר שלה!

השינויים בערכים, בנהלי החיים, בשלבי ההתפתחות האישיותית של כולנו, המודעות למיניות המגוונת של כלל בני האדם, כל אלה משפיעים באופן בלתי נמנע גם על ערכי המשפחה.

אנשים צעירים רבים משנים את גישתם לעניין הקמת המשפחה, למורת רוחם של הדורות הקודמים, אך האם באמת מדובר בשינויים לא מוצדקים?

ילדים זו שמחה – ילדים זו ברכה?

המשפט הזה מצוטט לעתים קרובות, אך מי שיעמיק במקור שלו יבין שלמעשה מדובר באירוניה ומחאה על הפערים החברתיים שהיו קיימים באותה תקופה, שבה יש אנשים זוכים בכסף, הזדמנויות ומעמד, בעוד אחרים זוכים ב… ילדים. לא משמח במיוחד.

עברו 50 שנה וכעת מתחוללים שינויים רבים בהרכב המשפחה, גם ככל שזה נוגע למספר הילדים, האופן שבו הם מצטרפים למשפחה ואפילו… מספר ההורים ואופי היחסים ביניהם. שינויים רבים מתחוללים בתחום המשפחה, ובמדינות השונות גם החוקים מתעדכנים עם הזמן בהתאם, או לכל הפחות זוכים לבחינה מעמיקה, בדומה לחוק הפונדקאות בישראל.

הטרנד הבולט – אל-הורות

חלפה תקופה קצרה יחסית מהרגע שבו המושג בוסס ועד להפיכתו לתופעה יחסית רווחת בעולם וגם הולכת ונפוצה בישראל. למשל, משנות ה-70 ועד שנות האלפיים מספר האל-הוריים בארה"ב גדל מ-10% עד ל-20%. קיימת קורולציה בין נשים בעלות השכלה גבוהה (תואר שני ומעלה) והסבירות להיותן אל-הוריות. נתון מדהים נוסף מארה"ב הוא ש-57% מהזוגות כיום הם אל-הוריים, ולרוב מבחירה.

מה הסיבה לכך? לרוב חוסר רצון לוותר על החופש והחשש מהנטל הכלכלי. ובגלל שהתופעה נעשית מוכרת יותר, גם הלחץ החברתי להביא ילדים פוחת.

כבר לא "מפונקים" או "חסרי כישורים חברתיים – יותר ויותר ילדים יחידים

לצד האל-הורות ניתן לראות גם עלייה משמעותית של משפחות בנות שלוש נפשות – שני הורים וילד יחיד. לאחר שנים ועשרות שנים של סטיגמות לגבי היכולות של ילדים שגדלים ללא אחים, המחקרים כיום מראים שאין הבדלים מהותיים בין ילדים יחידים לבעלי אחים, אלא שלפעמים הם אף מצליחים יותר בלימודים (כנראה בשל ההשקעה של ההורים הפנויים יחסית). הרכב המשפחתי זה נמצא בעלייה מהותית, וסביר להניח שכך זה יימשך. עבור הורים וזוגות רבים זוהי מעין פשרה בין אל-הורות לבין הרכב "מקובל" יותר בעיני הדורות הקודמים של לפחות 3-4 ילדים. הרבה אנשים רואים ברכה באפשרות "לעשות את זה פעם אחת וזהו", גם אם זה קשה.

הורות משותפת – חלוקה בנטל ובאושר

אלמנט בולט נוסף של המבנים המשפחתיים האלטרנטיביים הוא הורות משותפת – כלומר הבאת ילדים משותפים ללא זוגיות. לפעמים זה נעשה בין גבר ואישה שלא מעוניינים בזוגיות. במקרים אחרים בין זוגות חד-מיניים. ניתן לבסס את ההרכב המשפחתי הזה באמצעות הסכמים מותאמים שנעשים על ידי עורכי דין, לחלק את זמני השהייה ואת החובות, ויחד ליהנות מחדוות גידול ילדים, גם אם לא נמצא בן או בת זוג מתאימים לחיי משפחה רגילים. למרות שמדובר בתופעה חדשה לכאורה, יש שיגידו שזה דווקא מחזיר את גידול הילדים לאופי מסורתי יותר, שבהם כולם גידלו את הילדים יחד, ולא רק האם היחידה.

בראייה לעתיד

העולם המודרני מעניק לנו בחירות רבות וחירויות שלא היו אפשריות עד לפני זמן קצר (בין השאר הודות להתקדמות בתחום זכויות הנשים בעולם). הטכנולוגיות שהולכות ומתפתחות עשויות להעניק לנו עוד אפשרויות עתידניות שכיום אנחנו לא יכולים אפילו לדמיין. מה שבטוח – אנשים עדיין ימשיכו להתרבות במידה זו או אחרת מצד אחד, ומצד שני, כל פתרון מוליד בעיות חדשות שחוקרים יבדקו לעומק למשך שנים רבות.