הסוף לממולאים מעייפים!

היכן ללמוד רפואה בחו״ל

סטודנטים לרפואה, צועדים במסדרון בבית חולים ומשוחחים

למרות שכבר 2023, הקלישאה הוותיקה על ההעדפת המקצוע של האימהות היהודיות נותרה בעינה- ולו זה היה תלוי בהן כל הילדים היו הולכים ללמוד קודם כל רפואה ורק אחר כך כל מקצוע אחר.

לימודי רפואה היו ועודם בין המקצועות המבוקשים ביותר ובעלי הדרישות הגבוהות ביותר לקבלה בהתאמה מובהקת.

לימודי הרפואה לא לחינם נחשבים ללימודים הקשים ביותר ברחבי העולם כולו. שש שנים ומעלה של לימודים עיוניים ובעיקר מעשיים המלווים באתגרים רבים.

ובסופם כמובן הרצון הגדול ביותר של כל סטודנט.ית – לעבוד בתחום המקצוע.

במקרה הזה למרות שבישראל רופאים מהמעלה הראשונה, אפשרויות ההעסקה לא גבוהות מספיק כשם שהן במדינות אחרות בעולם. בין היתר מסיבה זו לא מעט סטודנטים בוחרים ללמוד רפואה בחו"ל.

למה כדאי ללמוד רפואה בחו"ל?‏

רמת הלימודים – לימודי רפואה במדינות רבות בעולם ברמה גבוהה מאוד ויכולת התמחות בתנאים מצוינים.

תנאי קבלה – בשל מספר המקומות הגבוה המתאפשר במוסדות הלימוד בעולם תנאי הקבלה באופן יחסי לישראל קלים יותר.  בישראל בממוצע מתקבלים כל שנה ללימודי רפואה כשבע מאות סטודנטים בלבד בעוד במגוון מדינות באירופה ניתן ללמוד רפואה באנגלית כמו איטליה, צ'כיה , הונגריה, סלובקיה, קרואטיה, ליטא ופולין.

אפשרויות עבודה בסיום הלימודים – לימודי הרפואה באירופה בעלי הכרה של האיחוד האירופי מה שיוכל בסיום הלימודים לאפשר למצוא עבודה בכל מקום בעולם.

חוויה חד פעמית – אפשרות להתגורר והתערות בחיים והתרבות במדינה חדשה ומרתקת

מסלולי לימודי רפואה בחו"ל באנגלית:

סטודנטים בעלי תעודת בגרות שעברו מבחני כניסה למוסדות הלימוד בביולוגיה ובכימיה בהצלחה, יידרשו לעבור קורסים מקבילים ללימודי רפואה שנה א בישראל ויוכלו להתחיל ללמוד במסגרת תכנית הרפואה הכללית משנה ב' ומעלה.

באוניברסיטת בר אילן ברמת גן או בצפת, ניתן ללמוד את הקורסים הפרה קליניים המקבילים בתוכן ובהיקף במדור לתוכניות מובנות כחלק מאשכול הקורסים הכרת עולם הרפואה שבראשה עומד הפרופ' סיריל כהן, וצוות מקצועי נוסף של מרצים ומתרגלים.

התוכנית כוללת קורסים כמו אנטומיה, היסטולוגיה ואמבריולוגיה, ביולוגיה, כימיה, אתיקה רפואית, ביופיזיקה, SOCIAL MEDICINE ועוד. הלימודים מועברים בצורה של  הרצאות, תרגולים, סימולציות, מעבדות והתנסויות.

המשך הלימודים בחו"ל: במידה ומחליטים ללמוד בחו"ל- מרביתם המכריע של הישראלים מעדיפים ללמוד באחת ממדינות אירופה שקרובות יותר לישראל לעומת ארצות הברית וכד'. להל"ן מספר דוגמאות לערים מבוקשות עם מספר נקודות למחשבה:

אחד מהיעדים המועדפים על הסטודנטים הישראלים ללימודי רפואה בחו"ל היא הונגריה באחת מהאוניברסיטאות המוכרות סמלוויס, דברצן, סגד ופייץ הידועות ברמה גבוהה מאוד של לימודי רפואה שכר הלימוד יעלה כ19  אלף דולר לשנה.

הונגריה ידועה ברמת לימודים גבוהה. תנאי הקבלה כוללים מעבר מבחן בשני שלבים – כתוב ובעל פה – בביולוגיה, כימיה ואנגלית, וכן הצגת תעודת בגרות. בנוסף, קיימות מכינות רבות אשר עוזרות בהכנה למבחני הקבלה, אשר חלקן פועלות גם בישראל.

לימודי רפואה ברומניה- יעד נוסף באחת משתי האוניברסיטאות הגדולות  קלוז' ו-יאשי בשכר לימוד  בטווח של  4,500-7,500 יורו בשנה, ועלויות מחיה נמוכות משמעותית מאלו בישראל.  ניתן לקבל מלגות מבוססות הצטיינות או על סמך הצטיינות במבחני הכניסה.  יש לקחת בחשבון כי בשונה ממדינות אחרות לימודי רפואה ברומניה לא מוכרים אוטומטית בישראל ולפני שבוחרים ללמוד לוודא כי התואר הלימודי במוסד הנבחר מאושר מול הסתדרות החינוך הרפואי – World Federation for Medical Education.

לימודי רפואה בצכייה גם הן יעד מועדף על הסטודנטים הישראליים אך בשונה מרומניה ההעדפה לא נובעת מעלות נמוכה של התואר או תנאי המחיה  אלא בשל האווירה ומוניטין גבוה. עלות הלימודים השנתית עומדת על 8000-13,000 יורו לשנה אך במידה ובמקום אנגלית הסטודנטים ילמדו בשפה המקומית הם יוכלו ללמוד בחינם לגמרי גם ללא אזרחות אירופאית.  בצכייה קהילה חיה של סטודנטים צעירים ואפשרות לקבלת מלגות המבוססות על התנדבות חברתית.

בנוסף ישנם מספר יעדים נוספים המועדפים על סטודנטים ישראלים ללימודי רפואה בניהם ליטא וסלובני אך גם בגרמניה, פולין ולאחרונה אף בקפריסין השכנה. כדאי לקחת בחשבון שעלויות הלימוד עשויות להיות גבוהות יותר מאלו בארץ אך עלויות המחיה נמוכות בהרבה ובמידה ויש לסטודנט/ית דרכון אירופאי עלויות הלימוד יפחתו משמעותית.

חשוב לדעת כי תואר לימודים מכל מוסד אקדמאי במדינה החברה ב-OECD  מוכר על ידי משרד הבריאות, ויאפשר בסיומו להגיע לארץ ובהמשך לעמידה במבחני סף להמשיך את ההתמחות בישראל.

איך להיערך ללימודי רפואה בחו"ל?

לפני לימודי רפואה בחו"ל ניתן לעשות מכינה או קורסים כדי ללמוד את השפה המדוברת במידת הצורך ואת המקצועות הנדרשים לצורך מעבר של מבחני הסף.

רצוי במידת האפשר להגיע לא מיד עם תחילת הלימודים ולהכיר קצת את הסביבה הפיזית, ליצור קשר עם סטודנטים ישראליים ואו הקהילה היהודית באזור לפני וחשוב מאוד לדאוג לביטוח רפואי ברמה ובכיסוי גבוה ולויזת עבודה- ויזת סטודנט