הסוף לממולאים מעייפים!

השקעות נדל"ן – בארץ או בחו"ל?

השקעות נדל"ן הן עדיין אפיק פופולרי לכל יזם ומשקיע. אך השנים האחרונות הוכיחו את עצמן כלא יציבות במיוחד בכל הקשור לעניין הכלכלי-פיננסי. וכתוצאה ישירה, משקיעים רבים מחפשים דרכים לבזר את נכסיהם, חסכונותיהם ואפיקי ההכנסה האלטרנטיביים ולהעביר אותם להשקעות שלא יאבדו מערכם ושמהווים שווי ממשי.

ולא, קריפטו, אנחנו לא מדברים עלייך! המצב הרגיש דווקא החזיר את העניין לאפיק שנחשב מאז ומתמיד ליציב ביותר. כלומר, זה שמניב אחוזים לא גבוהים יחסית, אך באופן עקבי ועם תלות מינימלית (עד כמה שאפשר) במצב הכלכלי העולמי הכללי. והנדל"ן מעניק את המענה המושלם לכך, משום שתמיד יש צורך בדיור, ובחירה בהשקעה נכונה מבחינת מיקום, עלויות ומדדי החזר השקעה יכולים לעשות את ההבדל הגדול.

ולאור מגבלות הקורונה והיותנו מוגבלים במידה זו או אחרת בתנועה, מתבקשת השאלה, איפה כדאי להשקיע? בארץ, או בחו"ל?התשובה לא פשוטה ולא חד-משמעית. לכל בחירה יש יתרונות וחסרונות משלה, ואנו נעמוד עליהם כאן.

נשווה בין שתי האפשריות על פי ארבעה קריטריונים:

  1. ההון הדרוש להשקעה
  2. רמת סיכון
  3. נזילות הכספים
  4. תשואה

באופן כללי, ראוי לזכור שהנזילות של השקעות בנדל"ן היא די נמוכה – אך היציבות גבוהה יותר והסיכון די מינימלי (בהשוואה להשקעות בשוק ההון הלא יציב, למשל).

משקיעים בארץ

ההשקעה בארץ כרוכה בתזרים הון גבוה מאוד – אך מצד שני, מדובר בהשקעה ברמת סיכון נמוכה יחסית (כי לכל הפחות ניתן למכור את הנכס – וברוב המכריע של המכריע ערכו לא יורד). הנזילות של נדל”ן, כאמור, היא נמוכה באופן כללי, שכן הרווחים מגיעים מהשכרה או מכירה, וזה דורש זמן. התשואות על נדל"ן בארץ עומדות על 3-6%. גודל התשואה תלוי משילוב של גורמים רבים, כולל מיקום, סביבה, מצב הנכס ועוד.

משקיעים בחו"ל

בחו"ל ניתן לרכוש נדל"ן בהון נמוך מאשר בארץ, אך לצד כך עולה הסיכון – בשל תלות בהתרחשויות בינלאומיות, במטבע זר ולעתים במתווכים זרים, עד לכדי הבדלים במנטליות שעשויות להפריע להפיק את המירב מההשקעה, וכן לזהות גורמי סיכון בזמן. יחד עם זאת, התשואה עשויה להיות גבוהה יותר, בעיקר בשל ההשקעה הראשונית הנמוכה יותר, היא עשויה להגיע ל-5-15%.

דקויות שיש לקחת בחשבון בתכנון השקעות נדל"ן

תחום הנדל"ן מזמן לנו מגוון אפשרויות השקעה שמעניקות הזדמנויות מגוונות להשקיע גם כשאין הון ענק. כך, קבוצות רכישה זו אפשרות סבירה ביותר גם בארץ וגם בחו"ל.

אך לא משנה איפה משקיעים ובאיזה צורה, יש כמה גורמים שתמיד צריך לשים לב אליהם, על מנת להימנע מהפסדים:

  • מיקום – המיקום מכריע רבות לגבי הנכס. לעתים קרובות, גם אם הנכס עצמו ממש מרשים, אך נמצא במקום שנחשב נחות, או רחוק מדי מנקודות מרכזיות ושירותים ציבוריים, זה עשוי להשפיע לרעה על התשואה והחזר ההשקעה.
  • מתווכים – במידה ואתם רוכשים בסיוע של מתווכים כלשהם, חשוב לבדוק את תנאי התשלום שלהם ולוודא שזה מעוגן בחוזה שלכם.
  • האוכלוסייה – הגורם האנושי עשוי להשפיע על ההתנהלות שלכם במקום. המיקום יכול להיות מרוחק, אך האוכלוסייה חיובית (לא מוחלשת), או ההיפך. כדי לדעת בוודאות, חשוב לעשות מחקר במקום ולבדוק את איכות הסביבה בכל היבט אפשרי.
  • היחס בין הון עצמי להון ממומן – בנקים מתייחסים לרוב באופן חיובי ביותר להשקעות נדל"ן ומוכנים לתת מימון בתמורה לשיעבוד הנכס, אך מדובר בגורם שיש לקחת בחשבון במסגרת חישוב והערכת הסיכונים של ההשקעה.

ככל שההון העצמי שלכם גדול ביותר ביחס להון החיצוני, כך הרווח שלכם יהיה מהיר ומזוקק יותר. אך כל השקעה חכמה יכולה עם הזמן להפוך לאפיק רווחים מהימן וטוב, ולכן יש לעשות שיקולים נכונים, לקבל החלטות מושכלות ולדאוג לעתיד שלכם כבר עכשיו.