הסוף לממולאים מעייפים!

כיצד ניתן להגן על מכשירי החשמל שלנו דווקא בחורף?

גנרטור להפסקת חשמל

בדרך כלל חורף לא מתקשר באופן אסוציאטיבי לשריפות – אלה מתרחשות בעיקר בקיץ כתוצאה מהחום הגדול אך בחורף יש לא מעט תאונות בעקבות מפגש מסוכן בין מכשירי חשמל למים. קצרים וניתוקי חשמל כתוצאה ממזג אויר סוער ותשתיות שלא מספיק מוכנות אליו יוצרות נתקים ותוצאות מאוד לא רצויות עשויות להתרגש עלינו ועל מכשירי החשמל שאנו כה זקוקים להם בחורף על מנת להתחמם.

אז איך יש להימנע מפני תקלות מסכנות חיים דווקא בחורף? איך ניתן להגן על מכשירי החשמל שלנו מפני קלקול?

חשוב לבדוק את לוח החשמל ואת הכפתור במכשיר הפחת

לוח החשמל בבית צריך לעבוד בצורה תקינה ולפני בוא החורף חשוב לוודא זאת. יש לא מעט חשמלאים שיסכימו להגיע לבדיקה כזו גם ללא עלות כדי למנוע מצבי התחשמלות או קצרים.
יש לא מעט אנשים שעברו דירה ולא מכירים את מצב החשמל בבית – חשוב לוודא שאין חוטי חשמל רופפים ואם יש כאלה יש לחזק ולהדק אותם. באופן כללי כדאי לבדוק את פעולת כפתור הפחת במכשיר הפחת –כי זה הרכיב החשוב ביותר בלוח החשמל של הבית ותפקידו להגן מפני קצרים ואו התחשמלות.  כדי לבדוק שהוא עובד יש ללחוץ עליו ולראות אם הוא מקפיץ את החשמל בבית כולו. לפני הפעלת הכפתור יש לכבות את מכשירי החשמל שעובדים ולנתק משקעי החשמל מטענים, על מנת שלא לגרום לנזק.
במידה ומכשיר הפחת תקול, יש לקרוא לחשמלאי מייד.

בדיקה של כל השקעים בבית

יש לעבור על כל השקעים בבית, ולבדוק שאינם שרופים ומהודקים היטב לקיר. שקע חייב להיות מהודק וצמוד לקיר ומכוסה באופן שחוטי החשמל לא יהיו חשופים.  לפעמים הפלסטיק של השקע התעוות כתוצאה מחום או שנשרף – במקרים כאלה יש להחליף את השקע ולא לעשות בו שימוש עד שהוחלף.

בדיקת תקינות של דוד השמש החשמלי

דווקא בחורף חשוב מאוד שדוד המים החשמלי יהיה תקין ויוכל לספק מים חמים.  במקרים רבים מתגלות תקלות בדודי החשמל אחרי הקיץ החם מתגלות נזילות, קולטנים שבורים /פגומים  כדי לבדוק את התקינות של הדוד יש להפעיל אותו כעשר דקות ולראות שהפעלתו לא גורמת לקצר, ששעון החשמל זז ושאכן המים מתחממים.

 

כיוון נכון של המזגן

בישראל בעיקר בשנים האחרונות קיים מעבר יחסית חד בין ימים שמשיים וחמים לימים גשומים וקרירים. חשוב לדעת כיצד לכוון את המזגן לחימום לפני שהטמפרטורות יורדות מאוד. כדי לא להיתקע בבית בלי מזגן מחמם. גם כאן כדאי להפעיל את מנגנון החימום כעשר דקות ולראות שהוא עובד כשורה, ושהמזגן לא מעמיס יתר על המידה.  צריכת החשמל בחימום גבוהה יותר מקירור וחשוב לוודא שחימום הבית לא יוביל לנפילת מתח החשמל.".

 

מומלץ להצטייד במכשיר אל פסק

קיימים שני סוגי מכשירי אל פסק (UPC) : הראשון מיועד למכשירי חשמל עם צריכת חשמל גבוהה- כמו מקרר, מכונת כביסה, מייבש, משיח כלים ותנור חשמלי. המכשיר השני מיועד למכשירי חשמל בעלי צריכת חשמל נמוכה- מחשבים, טלוויזיה.
כדאי לקנות שלישייה שלמכשירי אל פסק ולהוזיל כך את העלות ולחבר אליהם את המכשירים בעלי צריכה גבוהה של חשמל. בית שמותקן בו מכשיר אל פסק יוכל לסייע להחזרת המכשיר לפעולה לאחר קצר ולמנוע מכת חשמל כתוצאה מקצר שתקלקל את המכשיר.

לא לוותר על תאורת חירום

הפסקות חשמל עשויות להתרחש גם כשכל הציוד בבית תקין כתוצאה מתשתיות חשמל שנפגעו בסערה וכד' ולכן כדאי להתקין בבית במקום זמין תאורת חירום או אפילו כמה ולחבר אותן לשקע החשמלי.  בעזרת מנורת החירום הפועלת על בטרייה נטענת ניתן יהיה לגשת בבטחה ללוח החשמל בעת הפסקת חשמל מאוד מומלץ לקנות תאורת חירום אחת או שתיים, לחדר השינה או לפרוזדור, ולדאוג שיהיו ולהרים את הפקק במידה של קצר ללא חשש.

ת
כמובן שתמיד ניתן לחייג 103 לחברת החשמל ולוודא אך במקרים בהם הרחוב כולו חשוך או גם אצל השכנים אין חשמל יתכן וקווי חברת החשמל יהיו עמוסים. כך או כך במקרה של קצר כדאי לנתק מהחשמל מכשירים כבדים.