הסוף לממולאים מעייפים!

תקופת הקורונה והדחיפה שהיא נתנה למוצרי בית חכם בכל העולם

שנת 2020 חילקה מהרבה בחינות את ההיסטוריה ל"לפני" ו"אחרי", שינתה את הרגלי הצריכה של אנשים רבים בכל רחבי העולם, וגם הכריעה את גורלם של תעשיות ותחומי פעילות רבים. בעוד שעסקים רבים חווים קריסה של ממש, ישנם מוצרים שדווקא צברו תאוצה ומכירותיהם הרקיעו שחקים. אחד מהם זהו תחום בית חכם, שבשל הסגר והצורך להיות סגורים בבית, אך לשמור על איכות חיים גבוהה, הפך לאחת התעשיות שמכירותיה עלו מעל ומעבר לכל הציפיות – ועשויה להגיע לסכום אסטרונומי של כמעט 20 מיליארד לקרות סוף שנת 2020.

הסיבות לעלייה במכירות

בשל המעבר לעבודה ותפקוד מירבי מהבית, מוצרי צריכה המחוברים ל"אינטרנט של הדברים". אנשים נמצאו זמן רב בבית והזדקקו למוצרים שיעזרו להם לתפקד בצורה מיטבית, לעבוד ולנהל את הבית, מבלי לאבד את השפיות. אם זה לא הזמן לרכוש מכשיר חכם שמרכז תפקוד של מוצרים רבים ובתפעול קולי של אלקסה או סירי – אז מתי?
אנשים נזקקו גם לכמה שיותר אמצעי בטיחות כדי לשמור על הילדים בעודם מחוץ למסגרות, כדי להתריע על אש ועשן לפני שזה הופך לאסון, ועוד.
בנוסף, כשאנשים נמצאים יותר בבית, הם רואים יותר הזדמנויות לשיפור, גולשים יותר באינטרנט, ולכן מצאו את החיבור האולטימטיבי לקניות מועילות מצד אחד, שדרוג הבית מצד שני, ויצירת שגרה יומיומית מהנה יותר. מבחינות אלה, בית חכם הוא בהחלט ההתפתחות הטבעית של עולם הצרכנות המתקדם של היום.

אילו מוצרי בית חכם אנשים קנו במהלך משבר הקורונה?

חשמל חכם הפך בהחלט לנושא קריטי בתקופת הקורונה גם בישראל, בשל העובדה הפשוטה שיותר אנשים בילו שעות רבות הרבה יותר בין כתלי הבית שלהם, מה שהביא לכך שהאור דלק יותר, חיממו יותר את הדוד ועוד. שימוש במתגים חכמים על כל סוגיהם מאפשרים לעקוב אחר הצריכה, לכבות באופן אוטומטי לאחר זמן מה של חוסר שימוש ופונקציות נוספות שהולכות וצוברות תאוצה במהירות שיא. אם במתגים חכמים עסקנו, אנו ממליצים לרכוש את אחד המתגים שלנו כדי ליהנות מכל יתרונות של בית חכם גם ללא סגר!

מוצרים חכמים שכבר קיימים היום: תרמוסטט חכם, רמקולים רגישים, נעילה באמצעות טביעת אצבע ומערכות בטיחות מתקדמות הכוללות פתיחה באמצעות סריקת פנים או העין, מערך תאורה חכם לחצר, ועוד.
מוצרים שיהיו עוד יותר פופולריים ככל שיהפכו ליותר נגישים וזמינים לכל כיס: מקררים חכמים, שואבי אבק רובוטיים שגם מנקים את עצמם, מראות חכמות לאמבטיה (מתפקדות כמעין יומן לשימוש יומיומי ומראות מידע על המתרחש באקוסיסטם הביתי) וגם לסלון (שמתפקדות גם כחדר כושר ביתי). והיד עוד נטויה!

כיצד חשמל חכם מסתדר עם מגפה עולמית?

לכל מטבע יש צד שני, וככל הקשור לטכנולוגיות, משבר הקורונה פעל לקידומן. העבודות עברו לבית, לכן אנשים רבים רכשו מוצרים שיסייעו להם ליצור אווירה נעימה יותר בבית, וכן לעזור לשמור על השעון הביולוגי שלהם – בין השאר, באמצעות תאורה חכמה, נורות המתעמעמות יחסית לאור בחוץ, מתגים אוטומטיים לפתיחת תריסים, מתגים לדוד המים שיכין את העובדים מהבית למקלחת גם אם הם שכחו מכך, ועוד. בסופו של דבר, בית חכם נועד להפוך את כל ההתנהלות הביתית נעימה ויעילה יותר, ומשבר הקורונה רק האיץ את התהליך הזה באופן מהותי.

תחזיות עתידיות לתחום בית חכם וחשמל חכם בעולם

אחד התחומים שימשיך להתפתח – זה יצירת מערכת אקוסיסטם אחידה בין הבית לבין הרכב, כך שניתן יהיה לשלוט על הרכב מרחוק (מתוך הבית, למשל). לדוגמה, בעונה הקרה ניתן יהיה להתניע ולחמם מראש את המנוע והרכב, לתכנת מראש את המסלול במידה ויהיה רכב אוטונומי ועוד. מכאן ההתפתחות ההגיונית היא ליצירת אקוסיסטם מותאים לכל משתמש, עם מנגנונים שהותאמו אישית לצורכיו וכוללים את כל היבטי החיים: עבודה, עבודות בית, בריאות ולייף סטייל ואף חיי חברה.

בשורה התחתונה, בית חכם הוא העתיד! לצד חסכון חשמל חכם והאפשרות לנהל את הבית מרחוק, התחום הזה מהווה את חוד החנית של הטכנולוגיות החכמות ביותר, המאפשרות קישוריות מירבית וריחוק חברתי במידת הצורך, מבלי לפגוע באיכות חיינו.