הסוף לממולאים מעייפים!

5 מקצעות העתיד 

נושא בחירת המקצוע מעולם לא היה חשוב יותר כמו בימינו. כפי שגורס הפתגם הסיני הישן "אין קללה גדולה יותר מאשר לחיות בתקופת שינוי" – הילדים של היום גדלים בעולם שמשתנה ללא הרף ממש לנגד עינינו.
ההתפתחות המהירה של הבינה המלאכותית והרובוטיקה עתידה לבטל מקצועות רבים בעולם, ממש כפי שהמהפכה התעשייתית ביטלה מקומות עבודה רבים לפני כמה מאות שנים, ורבים מאתינו תוהים כבר עכשיו מה המקצועות שיידרשו בכלל להתבצע על ידי כוח אדם אנושי.
ההבדל בין אז לעכשיו, זה שניתן לפחות לנסות לנבא כיצד ייראה שוק העבודה בעוד מספר עשורים, ולנסות להיערך לכך וגם לחנך את ילדינו בהתאם..

הכישורים שיידרשו בעולם העתיד

העולם המהיר של היום כבר דורש כישורים רבים שלא היו עדכניים או רלוונטיים עוד לפני כעשור. המהירות הזאת עתידה לצבור תאוצה עוד יותר גדולים ב-15-20 השנים הקרובות, לכן האתגר שלנו כהורים הוא להבין מה יביא את ילדינו להצלחה בגיל הבגרות (רמז – לא בהכרח ציון 795 בפסיכומטרי).
הכישורים קשורים בעיקר ליכולת הנהגה, פרו-אקטיביות (כי את התפקידים הפסיביים עתידים למלא רובוטים ומכשירים בעלי בינה מלאכותית), אינטליגנציה רגשית, שירותיות במובן האישי ביותר שיש.
ומתוך הכישורים האלה ניתן להסיק לגבי המקצועות שיהיו בעלי ביקוש גם בעידן המכונות.

הנהלה, אחריות ומובילות – הקלף האנושי המנצח

כדי להוביל תהליכים נדרשים דפוסי חשיבה שקרוב לוודאי לא יהיו למחשבים ומכשירים לעולם – איסוף נתונים, סינון ואפילו התווית תכנית פעולה ניתן לעשות באופן ממוחשב. אך תהליכים רבים דורשים עדיין בקרה אנושית. לכן תפקיד האנליסט עדיין יהיה רלוונטי, וידרוש התמקצעות גבוהה, כולל רכישת מידע חדש ככל שיתפתחו רשות עצביות מלאכותיות שמטרתן לחקות את עבודתו של המוח.
לאור ההבנה על הכישורים החשובים בעתיד, ניתן לגזור חמש קריירות עיקריות:

רפואה

כן, החלום של כל האימהות שהילד יהיה רופא עדיין יהיה רלוונטי גם לדור הבא. מגפת הקורונה הציגה בפנינו שוב את החשיבות של צוותים רפואיים מקצועיים ומנוסים. התחום דורש לא רק רופאים מומחים, אלא גם צוותי עזר, כולל אחיות ואחים, נהגים אמבולנס ועוד. מעבר לציונים גבוהים כסף כניסה, התחום דורש התמקצעות מוקדמת בביולוגיה, אנטומיה מדעים וכו’.

מקורות אנרגיה חלופיים

ככל שהמשאבים הטבעיים של כדור הארץ הולכים ואוזלים, הצורך בהפקת אנרגיה בדרכים חלופיות הולך וגדל, לכן תעשיית האנרגיות המתחדשות ואנרגיה ירוקה ימשיכו לצמוח בשנים הקרובות. העבודה כוללת גם את ההבנה המדעית של התהליך, גם את תחום הכספים, וגם מקצועות חדשים שאולי לא קיימים היום, אך עצם ההבנה שתחום זה עתיד לצמוח במידה רבה יכולה לתת כיוון טוב ללמידה שתאפשר לכוון לשם.

משפט בינלאומי

אז אמנם תחום המשפטים כבר אינו אטרקטיבי כמו בעבר, אך גם בו יש צמיחה והתפתחות שמאפשרת לו להמשיך להתקדם לעבר שיא המאה ה-21. שיתופי פעולה בינלאומיים דורשים גם מומחים שיתווכו שיתופי פעולה אלה ברמה המשפטית, שיגבשו את ההסכמים הנכונים וייצגו את האינטרסים בזירה הבינלאומית. כמובן שיידרש כאן אלמנט אנושי חשוב – ידיעת שפות, הבנה של מנטליות שונה ויכולת לגשר ולחבר בין אנשים מתרבויות שונות.

שיווק ויצירת תוכן

השיווק הוא מקצוע שיהיה חשוב מאין כמוהו בעתיד, אך תצורתו תלך ותשתנה. כבר היום השיווק כבר יותר אינפורמטיבי מאשר מכירתי (מכירות אגרסיביות עובדות פחות ופחות), לכן על מנת לשווק מוצרים ו/או שירותים יהיה צורך ביצירת תכנים מעוררי עניין ומועילים על מנת ליצור חיבור עם המשתמשים והקונים הפוטנציאליים. תחומים אלה ידרשו יכולת למידה עצמית, אהבה למקצוע והמון יצירתיות – כישורים חיוניים והכרחיים לכל בני הדור הבא.

טכנולוגיות מידע (היי טק)

מדובר בטכנולוגיות ששינו את חיינו בדור האחרון, וזה ימשיך כך גם לדורות הבאים, ולכן תחומי הפעילות בתעשייה זו הם נרחבים ביותר, החל ממתכנתים, מומחי אבטחת סייבר, מנהלים בדרגים שונים – כל אלה יהיו דרושים בחברות וסטאט אפים שונים שימשיכו לשנות את פני ההיסטוריה. לשם כך נדרש עניין בעולם ההיי טק, יכולת לימוד עצמית ושאיפה להשתפר כל הזמן, כך שחשוב להיכנס למקצוע זה מתוך אהבה לעשייה.

עכשיו, כשאתם יודעים מה עשוי להיות בר ביקוש בעתיד – הגיע הזמן לפעול ולהנחיל את הכישורים הדרושים כדי להצליח בעולם החדש והמעניין הזה שבו כולנו נחיה בקרוב מאוד.