הסוף לממולאים מעייפים!

עיניים עייפות- למה זה קורה? למי ומתי?

ליראק פריז - סרום לעיניים

ביקשנו משתי נשים מומחיות עור להאיר לנו קצת את הכהות מסביב לעיניים- תרתי משמע. לרוב עיניים נפוחות כהות או שקועות זכות לכינוי עיניים עייפות וכבר בהתחלה חשוב לציין כי למרות הכינוי למראה ה"עייף" של העיניים אין בכלל קשר לשינה- כמות שעות השינה או איכות השינה.

אז מה יוצר את המראה העייף בעיניים?

לדברי ד"ר סילבי פואניונק, מומחית רפואת עור ורפואה אסתטית ויועצת בכירה למותג "ליראק פריז "המראה, מלבד השפעות גנטיות ותזונתיות בבסיסו, הוא תהליך טבעי של עור הפנים והעיניים – כוח המשיכה עובד על העור, הידלדלות השומן בפנים, תופעה אופיינית לתהליך התבגרות העור, גורמת לחוסר במיצוק העור והעור הדק ליד העיניים מושפע מכך יותר מהכל.

העור הדק "שוקע" לתוך מבנה שקעי העין, בכך מבליט את הורידים וצל העין ויוצר מראה עייף של כהויות.

כמו כן, נוצרת דינמיקה שלילית כל עור הפנים ומתרחשת נפילה ואיבוד אלסטיות העור, דבר שיוצר שקיות ועור רפוי בעפעפיים, המכסה חלקית את העין. כל אלו מצטרפים למראה כללי של עייפות ותשישות גם אם את אנרגטית ביותר.

אם כך מדוע יש מי שסובלים יותר מעיניים עייפות? "ייתכן שיש קשר לתזונה, אך לא ניתן להצהיר כך ישירות." עונה ד"ר פואניונק ומוסיפה כי "רובן הגדול של הנשים חווה תהליך איטי של התבגרות עור הפנים מגיל יחסית צעיר. עם זאת, נשים נוטות הרבה יותר לתחזוקה וטיפוח של עור הפנים והן נעזרות לרוב בתכשירים מצוינים וטיפולים אסתטיים התורמים להאטת תהליך ההזדקנות ולמראה מטופח ומתוחזק גם בגיל מבוגר.

גברים, לעומתן, נוטים לדחות את נושא טיפוח העור ולעיתים להתעלם ממנו לחלוטין, והם אכן נראים מצוין עד סביב גיל 65-70. ואז, הם כמעט בן לילה, מאבדים את "שיקוי הנעורים", מתרחשת נפילה של עור הפנים תוך זמן יחסית קצר ואז מתקבל מראה מבוגר ועייף. לכן, גם נשים וגם גברים כדאי שידאגו לעור הפנים החל מגיל צעיר, כי בסופו של דבר – כולנו מתבגרים בגיל זה או אחר.

ישנם צעירים שסובלים ממראה עייף, אך אין קשר לתופעות הנ"ל אלא לבעיות אחרות בד"כ – הקשורות באורח חיים."

מדוע אזור העניים סובל יוצר מיתר אזורי הפנים?

ד"ר להבית אקרמן ממחית לרפואת עור ויועצת מדעית למותג הדרמו וישי מסבירה: "העור סביב העיניים עדין ודק הרבה יותר משאר אזורי הפנים, נטול בלוטות חלב המייצרות שומן בשאר אברי הגוף ולכן הוא דק ועדין יותר. בעור מסביב לעניים ישנם הרבה פחות סיבי קולגן, והוא בנוי מרשת צפופה של נימים ומעט שומן תת עורי. לכן הוא מתנפח בקלות ונוצרת בו כהות.   לדבריה: "מכיוון שהעור כ"כ דק ועדין,  לא כל חומר ומוצר טיפוח מתאים לשימוש באזור זה,  ההפך ממה שמקובל לחשוב."

ומה יכול לסייע לטפל במראה העיניים העייפות?

"מכיוון, שעור העיניים עדין ורגיש,  מומלץ להתחיל כבר בגילאי ה- 25-30 בשגרת טיפול וטיפוח נכונה, על מנת למזער ולהאט את הופעת סממני הגיל". מדגישה ד"ר אקרמן  "קל הרבה יותר למנוע קמט מאשר להעלים אותו לאחר שכבר נוצר. לכן, יש למרוח תכשירי הזנה והגנה המותאמים למריחה באזור העיניים.

אין להשתמש באזור זה בחומרים חזקים מדי (כמו בפנים למשל שם העור יותר סלחן ופחות רגיש הבעיות באזור העור סביב העיניים הן  בד"כ:  קמטוטים, שקעים, כהויות ולעיתים עור רפוי."

ד"ר אקרמן ממליצה "לא להשתמש בתכשירים חזקים מדי אשר יגרו את העור. יש למרוח מוצר טיפוח המותאם ספציפית לעור העדין סביב העיניים אשר סובל מכהויות. חשוב מאוד שהחומר יכיל חומרים פעילים אך לא כאלה שיגרו את העור."

ד"ר פואניונק  מפרטת כי בבחירת קרם וסרום עיניים – יש להקפיד מאוד שהינם ללא בושם – רבים מהקרמים לפנים מכילים בושם ולעור העיניים העדין יש ממש להימנע מתכשירים המכילים בשמים.

סרום הוא חובה לכל שגרת טיפוח. הסרום מסייע לכל החומרים אחריו להחדיר לחות לעור. הסרום מחליק את הפנים, יוצר מצע נוח בין העור לקרם הפנים לצורך החדרת לחויות וויטמינים יעילה יותר, קרם הפנים מכיל את חומרי ההזנה והחומרים הפעילים הנחוצים לעור.

את סרום העיניים יש למרוח בוקר וערב, רצוי כשעה או שעתיים לפני השינה ולא ממש סמוך לה. יש להשתמש באפליקטור להנחת הסרום על מנת לא ליצור מגע עם הידיים במיכל עצמו, ואז לטפוח בתנועות עדינות עם קצות אצבעות נקיות מאוד, ולא בתנועות מריחה העלולות לפגוע בעור העדין.

שימוש קבוע בסרום עיניים טיפולי בעל אפקט מתיחה ייתן בוסט של הארה ושיפור מראה עייף באופן ניכר, ועשוי אף לדחות או למנוע את הצורך בהזרקות או טיפולים חודרניים אחרים.

ומה לגבי איפור סביב העיניים?  "הסרת איפור מאזור העיניים חשובה מאוד!" מסבירה  ד"ר אקרמן ""מכיוון שהעור בעיניים רגיש ונוטה יותר לפתח רגישות מאזורים אחרים, מומלץ להשתמש בתכשירים היפו אלרגיים לאזור וכאלה שאינם מכילים בישום, אשר יכול לגרות את העור." והיא ממשיכה  "במקרים של איפור כבד יש להשתמש במסיר איפור עדין, לאחר מכן לשטוף עם מים וסבון פנים עדין ולמרוח קרם לחות."