הסוף לממולאים מעייפים!

איך לסדר את פינת העבודה על מנת שלא יכאב הצוואר

פינת עבודה למחשב

אחת התופעות הרווחות בקרב א.נשים העובדים רבות עם מחשבים היא כאבים באזור הצוואר והכתפיים. לעיתים גם כאבי גב המקרינים למעלה ועשויים לגרום לסבל רב.

האם אפשר למנוע את היווצרות הכאבים הללו גם כשממשיכים לעבוד במשך שעות ממושכות?

התשובה העיקרית לשאלה היא מעודדת- אפשר למנוע או לצמצם מאוד את היווצרות הכאבים והיתפסות השרירים באמצעות שימוש יותר נכון ברהיטים ועיצוב מותאם של פינת העבודה וכן באמצעות שמירה על מספר כללים גם כשהרהיטים מותאמים.

מבחינת עיצוב פינת העבודה- אחת הסיבות המרכזיות לתפיסות שרירים בגב ובצוואר נגרמת כתוצאה ממיקום לא מתאים של המחשב לעומת הכיסא והשולחן.

שלוש החפצים הללו: מחשב, כיסא, שולחן יכולים כל אחד להיות הגורם לכאבים הגופניים ולפעמים מספיק שינוי באחד מהם על מנת להקל או לפתור לחלוטין את הבעיה.

מחשב-

במקרים רבים עובדים הנדרשים לעבוד בבית מתלבטים בבחירה בין מחשב נייח לבין מחשב נייד. לבחירה זו עשויה להיות השפעה גם בהיבט הפיזיולוגי. לרוב, מסכי המחשבים הניידים קטנים יותר מאלו המתאפשרים במחשבים הניידים – היתרון בבחירה בנחשב נייד היא האפשרות לשאת אותו בקולות ממקום למקום. במקרים בהם המחשב הנייד קטן מאוד ניתן למקם על גבי שולחן העבודה מסך ולחבר את המחשב הנייד למסך גדול יותר וכך להקל על העיניים והצוואר.

מסך מחשב אינו כרוך בהוצאה גדולה וניתן גם לרכוש כזה במחיר מצחיק באתרי היד השנייה. לפעמים זה יכול להיות הפתרון המושלם לבעיית הכיפוף הקשה הנגרמת כתוצאה מהצורך לעבוד עם מחשב בעל מסך קטן שבנוסף לכך גם ממוקם נמוך מגובה הצוואר והעיניים.

את מסך המחשב רצוי למקם בגובה העיניים כך שלא צריך להתכופף מצד אחד או להרים את הראש כלפי מעלה מהצד השני. גם מיקום גבוה מדי של המסך יכול לגרום לתפיסות שרירי הצוואר ולמאמץ על השכמות.

כשבוחרים את מסך המחשב רצוי לבחור מסך מתכוונן שניתן לשנות את ההטיה שלו ולהתאים אותה באופן אישי לכל משתמש.ת.

כיצד להתאים את גובה המסך?

בדיקה פשוטה של הושטת הידיים לפנים אמורה להגיע למרכז המסך הממוקם בדיוק ממול ולא בהטיה לצדדים. העיניים צריכות להביט על חלקו העליון של המסך.

למרות שבמקרה הזה אנו מתמקדים בעיקר בנושא הצוואר הכתפיים והגב- יש לתת את הדעת במיקום המסך גם על המאמץ שיעשו העיניים ולמקם את המסך כך שניתן לראות מספיק ברור לא קרוב מדי ולא רחוק מדי. ואם בכל זאת עובדים עם מחשב נייד שבו אין אפשרות להפריד בין המקלדת למסך, מומלץ להגביה את משטח העבודה  באמצעות ספרים או חפץ אחר.

כיסא

הכיסא יכול להיות האלמנט המשמעותי ביותר בכל מה שקשור לשמירה על הגב והצוואר. כמובן שבמידת האפשר רצוי לבחור בכיסא עבודה ארגונומי אורטופדי שיהיה נוח לישיבה לאורך זמן. החשיבות של הכיסאות הארגונומיים באה לידי ביטוי ביכולת ההטיה ובזווית המחברת בין אברי הגוף השונים- הגב התחתון, הרגליים, וגם התמיכה בצוואר ובראש.

כסאות כאלה כרוכים לא פעם בהשקעה אך למי שעובד.ת שעות רבות מדובר בהשקעה חשובה. במידה והתקציב לא מאפשר ניתן לעשות שימוש במושב אורטופדי שאפשר להשתמש בו על גבי כיסא קיים או לתמוך בגב באמצעות כרית – רצוי קשיחה

לפני שבוחרים כיסא חשוב לנסות לשבת עליו ולהרגיש אותו. לוודא שניתן לכוונן את זווית המשענת והגובה כך שתהיה לא שעונה מדי לאחור ולא יותר מדי זקופה. חשוב שתהיה לשכמות תמיכה ושהצוואר לא יהיה בהטיה לפנים או לאחור.

זווית הישיבה מול השולחן צריכה להיות כזו שתאפשר ששתי כפות הרגליים יהיו מונחות על הרצפה, בקרבה לשולחן כשהישבן ממוקם אחורנית ככל הניתן.

הכתפיים צריכות להיות רפויות ומרפקים בזווית של 90 מעלות כשאמות הידיים יכולות להיות מונחות על השולחן.

רצוי להימנע מעבודה ברגליים משוכלות שגם תורמות לכאבי גב

שולחן עבודה

שולחן העבודה יכול להיות גם מדף ולא חייב להיות עשוי מעץ עבה ולכלול מגירות, הדבר החשוב ביותר לגבי בחירת השולחן- משטח העבודה צריך להיות המיקום שלו ביחס לכיסא ומיקום המחשב/ המסך עליו. בנוסף, חשוב שמשטח העבודה יהיה רחב מספיק לאפשר מקום גם לעכבר המחשב וגם לעוד ספר/מחברת ואפילו כוס קפה. עבודה בצפיפות לא טובה ונוחה.

במקרים שבהם אין אפשרות למקם את עמדת העבודה במקום אחד- ניתן להצטייד בעמדה ניידת על גלגלים שניתן לכונן ולהתאים את גובה המדפים עליה ולמקם את המחשב בהתאם לגובה הרצוי והיא מאפשרת להתנייד בבית בהתאם לצורך

ובכל מקרה בלי קשר לסוג הרהיטים שיבחרו חשוב להקפיד על הפסקות ותזוזה אחת לשעה או שעה וחצי כדי לשחרר את הגוף כדי לשחרר את הגב (וגם את הראש). לשמור על טמפרטורת גוף והחדר שתהיה חמימה מספיק – קור משפיע על התכווצות השרירים. ובמקביל מומלץ לשמור על אוורור וכניסה של אוויר נקי לריאות. בסוף יום עבודה כדאי לבצע מספר תרגילי שחרור לצוואר ולכתפיים ולשחרר את חגורת הצוואר על ידי סיבובי צוואר במשך חצי דקה, סיבובי כתפיים ומתיחת הצוואר מול הכתפיים הנגדיות.